loading
Faceted Search Has Landed  

پرتغال

'
پُرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان‌های رومی‌تبار است.جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه‌یافته به‌شمار می‌آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.کشور پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لسیبون در جنوب و دیگری کلان‌شهر پورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده‌است که به معنی بندر کال‌ها (نام قومی سلتی) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله‌ است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.کشور پرتغال دارای آب و هوایی بسیار مطلوب و دلنشین می باشد و از این جهت با سایر کشور های اروپایی تفاوت می کند. مردم کشور پرتغال مردمی متمدن و با فرهنگ هستند که دارای آداب و رسوم خاص خود می باشند. از جمله خصوصیات این کشور مناطق جنگلی و نیمه جنگلی زیبا و جذاب این کشور است که هر ساله گردشگران زیادی را با استفاده از تور پرتغال و تور اروپا به خود جذب می کند. شهر لیسبون به عنوان پایتخت کشور پرتغال دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. هزینه زندگی در پرتغال متناسب با شرایط اقامتی افراد می تواند متفاوت باشد. اجاره آپارتمان به خصوص در مرکز شهر یکی از موارد افزایش هزینه های زندگی در کشور پرتغال می باشد. هزینه های زندگی در کشور پرتغال شامل موارد مختلفی می شود.جغرافیا


یشتر رشته‌کوه‌های پرتغال در شمال رود تاگوس ممتد است. این رشته‌کوه‌ها را می‌توان امتداد کوه‌های پیرنه دانست که از اسپانیا بدانجا کشیده شده‌اند. بر ارتفاعات همین رشته‌ها است که روزگاری قبایل سلتی ایبری ـ لوسیتانی‌ها ـ دژها و استحکاماتی بنا نهادند و گله‌های بز و گوسفند خود را در آن می‌چرانیدند و در عین حال با هم دست و پنجه نرم می‌کردند. در نواحی مرکزی تپه‌هایی وجود دارد پوشیده از جنگل‌های کاج، که در سده‌های گذشته برای متوقف ساختن توده‌های ریگ روان کاشته شده‌است. از این جنگل‌ها استفاده‌های دیگری هم می‌شود، و آن تهیه الوار برای ساختن کشتی‌هایی است که در کارخانجات کشتی‌سازی اوپورتو و لیسبون ساخته می‌شود.تقسیمات کشوریLisbon (Lisboa in Portuguese)


Leiria


Santarém


Setúbal


بژاBeja


Faro


Évora


Portalegre


Castelo Branco


Guarda


Coimbra


Aveiro


Viseu


Bragança


Vila Real


Porto


Braga


Viana do Castelo


کشور پرتغال به هفت ناحیه و دو منطقه خودمختار (عبارت از مجمع‌الجزایرها) بخش شده‌استاقتصاد پرتغال


صنایع عمده پرتغال عبارت است از ماهیگیری، شراب‌سازی و مصنوعات چوب‌پنبه‌ای و تهیه غذا و ساردین. کشتیهای ماهیگیری آنان برای صید ماهی تا سواحل نیوفاوندلند (یکی از ایالت‌های کانادا) و ایسلند پیش می‌روند و حداکثر بهره‌برداری را از دریا به عمل می‌آورند. شراب را در سرداب‌های کارخانجات شراب‌سازی در اوپورتو نگهداری می‌کنند تا کهنه شود. امروز قسمت عمده چوب‌پنبه‌ای که در جهان مصرف می‌شود از درختان چوب‌پنبه‌ای که در جنوب رود تاگوس می‌روید، به دست می‌آید.

در سال ۲۰۱۴، پرتغال رسماً اعلام کرد که از بحران اقتصادی خارج شده‌است. همچنین دولت میانه‌گرا که در نوامبر سال ۲۰۱۵ به قدرت رسید، اعلام نمود که بودجه سال ۲۰۱۶ را بدون در نظر گرفتن ریاضت اقتصادی تدوین می‌نماید.
بافت جمعیتی:


بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ جمعیت این کشور بالغ بر ۱۰٫۳۵۵٫۸۲۴ نفر بود که ۵۲٪ آن زن و ۴۸٪ آن مرد بودند. در سال ۲۰۰۷ این جمعیت به ۱۰٫۶۱۷٫۵۷۵ رسید که ۳۳۲٫۱۳۷ نفر آنها مهاجرین قانونی بودنددر تمامی کشور ، زبان پرتغالی رایج است و تنها در روستاهای پیرامون «میراندا دو دورو» گویشی از زبان آستوری به نام می‌راندی صحبت می‌شود که آن هم از گویش‌های رومی‌تبار است. گویش می‌راندی در پرتغال به عنوان یک زبان اقلیتی رسمیت دارد. بیشتر جمعیت پرتغال کاتولیک رومی هستند.امید به زندگی در پرتغال برای مردان۷۴/۶سال و برای زنان ۸۱/۳۶سال استبخش اعظم جمعیت پرتغال در کشتزارها، تاکستان‌ها، و جنگل‌ها کار می‌کنند و کار روزانه در مزارع پایه و اساس تفریحات و سرگرمی‌ها و حتی جشنها و اعیاد آنان است.حمل و نقل:


گشت و گذار در لیسبون، پرتغال را با سیستم حمل و نقل عمومی این شهر تجربه کنید. اگرچه سرعت حرکت وسایل نقلیه عمومی مختلف شهر لیسبون متفاوت است اما با این وجود سیستم حمل و نقل عمومی لیسبون بسیار منظم و دقیق است و به شما این اطمینان را می‌‌دهد که با آرامش و امنیت به مقصد خود برسیدتراموا:


تراموا یکی از آسان‌ترین و راحت‌ترین راه‌ها برای گشت و گذار در شهر لیسبون است و بسیار مورد توجه توریست‌ها قرار گرفته است. اکثرا برای رفت و آمدهای بین شهری خود از این سیستم حمل و نقل استفاده می‌کنندسیستم اتوبوس رانی:


سیستم اتوبوس‌رانی لیسبون بسیار حیاتی و مهم است زیرا که مناطق گسترده‌ای از جمله حومه شهر و فرودگاه را در بر می‌گیرد.

ساعات کار اتوبوس‌هااتوبوس‌های لیسبون ساعات کاری یکسانی ندارند و هر یک از خطوط، برنامه زمانی خاصی را دنبال می‌کنند. با این حال بیشتر اتوبوس از ساعت ۶ صبح تا ۹ بعدازظهر حرکت می‌کنند. خطوطی که در نیمه شب فعالیت دارند جزو محبوب‌ترین‌ها هستند
بهترین زمان سفر به لیسبون بر اساس آب و هوا


بهترین زمان سفر به لیسبون، ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد) و سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان) است؛ زیرا آب و هوا کماکان گرم می‌ماند، قیمت هتل‌ها ارزان‌تر است و جمعیت گردشگران نسبت به تابستان کمتر می‌شود. در این فصل‌های کوتاه پاییزی و بهاری، ممکن است بتوانید چند روزی را در ساحل، خوش بگذرانید.فصل تابستان، شاهد آب و هوایی گرم و سواحلی پر از جمعیت است.زمستان‌ها در لیسبون، به نسبت قاره اروپا، با حداقل دمای ۴٫۴ درجه سانتی‌گراد، گرم‌تر هستند.بهترین زمان سفر به لیسبون بر اساس فصول


فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان)فصل زمستان: ماه‌های نوامبر تا فوریه (۱۰ آبان تا ۹ اسفند)
رتبه‌های لیسبونگزارش رتبه‌بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، بر اساس تجزیه و تحلیل نظرات کاربران و متخصصان است.رتبه‌های لیسبون به شرح زیر است:· نهمین مقصد برتر ماه عسل در قاره اروپا· دهمین مقصد مقرون به صرفه ماه عسل در قاره اروپا· دهمین مقصد برتر تعطیلات بهاری· ۱۴امین مقصد برتر گردشگری مقرون به صرفه در اروپابهترین زمان سفر به لیسبون بر اساس فستیوال‌ها و رویدادهافستیوال ماهی و چاشنی‌های لیسبون (Lisbon Fish & Flavours)


فستیوال سینمای مستقل لیسبون (IndieLisboa)


جشن‌های تابستانی لیسبون (Festas de Lisboa)


فستیوال سانتوس پاپیلورس (Santos Populares)


فستیوال بین‌المللی فیلم ترسناک متل-ایکس لیسبون (MotelX)


نمایشگاه هنر و عتیقه
هزینه زندگی در پرتغال و هزینه اخذ ویزای پرتغال:


یکی از هزینه زندگی در پرتغال، هزینه اخذ ویزا می باشد. هزینه اخذ ویزای کشور پرتغال متناسب با سایر کشور های عضو پیمان شینگن می باشد. هزینه اخذ ویزای کشور پرتغال برای افراد بزرگسال در حدود شصت یورو می باشد. این میزان هزینه برای ویزا های کوتاه مدت می باشد. هزینه اخذ ویزا برای کودکان دارای سن بین ۶ تا ۱۲ سال این هزینه در حدود ۳۵ یورو می باشد. کودکان زیر ۶ سال نیازی به پرداخت هزینه ندارند. شما برای اخذ ویزا های بلند مدت کشور پرتغال باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید.هزینه زندگی در پرتغال و هزینه اجاره آپارتمان:


یکی از اصلی ترین موارد افزایش هزینه زندگی در پرتغال، اجاره و یا خرید آپارتمان در این کشور می باشد. هزینه زندگی در پرتغال و اقامت در آپارتمان های این کشور با توجه به منطقه قرار گیری آن متفاوت می باشد. هزینه زندگی در پرتغال شامل هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر در کشور پرتغال به طور متوسط در حدود ماهیانه چهارصدوسی یورو می باشد. این میزان هزینه برای آپارتمان های حومه شهر به سیصد یورو کاهش می یابد. همچنین هزینه اجاره در آپارتمان های سه خوابه در مرکز شهر به طور متوسط حدود هشتصد یورو می باشد. این میزان هزینه برای همین آپارتمان در حومه شهر در حدود پانصدوپنجاه یورو است. این هزینه های زندگی در کشور پرتغال متناسب با شرایط هر آپارتمان می تواند متغیر باشد.هزینه زندگی در پرتغال و هزینه وعده های غذایی:


یکی دیگر از موارد که باعث افزایش هزینه زندگی در پرتغال می شود، هزیه وعده های غذایی می باشد. توصیه می شود در صورت داشتن وقت سعی کنید از غذا های خانگی برای وعده های غذایی خود استفاده کنید. مواد غذایی خام در کشور پرتغال دارای هزینه هایی نسبتا متناسب تر می باشد. هزینه هر وعده غذایی در رستوران معمولی در این کشور حدود ۷ یورو می باشد. فست فود ها در کشور پرتغال هزینه های کمتری دارد. هزینه هر وعده غذای فست فود در پرتغال ۵٫۵ یورو می باشد. این میزان هزینه های زندگی در کشور پرتغال در رستوران های متوسط ممکن است تا سی یورو نیز افزایش یابد.جاذبه های گردشگری معروف در کشور پرتغال


بسیاری از گردشگران تور پرتغال و تور اروپا برای کاهش هزینه زندگی در پرتغال اقدام به خرید کارت گردشگری می کنند. با توجه به بالا بودن هزینه بازدید از جاذبه های گردشگری در کشور پرتغال استفاده از این کارت به کاهش هزینه زندگی در پرتغال کمک می کند. این کشور دارای بنا های تاریخی بسیار با ارزش و زیبایی می باشد. یکی از جاذبه های اصلی این کشور کاخ ملی پنا می باشد. این کاخ که در شهر لیسبون قرار دارد از جمله بنا های با قدمت کشور پرتغال است. این کاخ امروزه محل برگزاری جشن های دولتی می باشد. سواحل زیبای کشور پرتغال یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور است.نکات مهم در کاهش هزینه زندگی در پرتغال


استفاده از انواع روش های اخذ تخفیف در کاهش هزینه زندگی در پرتغال کمک می کند. اجاره آپارتمان در نواحی حومه شهر به کاهش هزینه زندگی در پرتغال کمک می کند. روز های یکشنبه بازدید از اکثر موزه ها و بناهای تاریخی کشور پرتغال رایگان می باشد که خود مطلوب گردشگران تور پرتغال و تور اروپا است. بازدید های خود را به این روز موکول کنید. وعده های غذایی در کشور پرتغال نسبت به اکثر کشور های اروپایی کمتر می باشد. برای جابه جایی درون شهری سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید


نظرات نظرات کاربران

ارسال دیدگاه